Jak bada się twardość materiałów?

Urządzenie do pomiaru twardości może występować w formie przenośnej, mobilnej. Posiada ono mini drukarkę, wyświetlacz, na którym pokazane są wyniki pomiarów oraz przewód usb. Urządzenie posiada stosowne certyfikaty, co znaczy, że spełnia obowiązujące normy. Urządzenie zapakowane jest w praktyczną i trwałą walizkę, która umożliwia swobodne przemieszczanie się z nim.

Zastosowanie przenośnego twardościomierza

mały twardościomierz przenośnyBardzo praktycznym i często używanym przyrządem pomiarowym jest mały twardościomierz przenośny dzięki któremu można badać twardość stopów stali, miedzi, mosiądzu czy aluminium. Proces pomiaru odbywa się szybko i sprawnie, a uzyskane wartości widoczne są razu na wyświetlaczu. Możliwe są do wyświetlanie twardości Brinella, Leeba, Rockwella, Shore’a oraz Vickersa. Aby dokonać pomiaru, przykłada się zacisk, tak długo, aż otrzyma się pełny opór. Za pomocą urządzenia, można dokonywać pomiarów pod dowolnym kątem. Przydatną opcją jest posiadanie funkcji kalibracji. Urządzenie ma niski procent błędu pomiarowego, zatem jest bardzo dokładne. Twardościomierz jest zgodny z wszelkimi obowiązującymi normami. Zaawansowany, lecz niewielki twardościomierz posiada specjalne oprogramowanie, które umożliwia podłączenie go do komputera. Urządzenie nadaje się do badania twardości zarówno elementów płaskich, cylindrycznych, jak i sferycznych. Tego rodzaju urządzenie stosowane jest do badań konstrukcji metalowych, podczas ich produkcji oraz obróbki. Z powodzeniem można stosować go do wyrobów już gotowych. Świetnie sprawdza się też przy testowaniu ciężkich elementów, które są zamontowane na stałe. Urządzenie nadaje się do kontroli jakości produktów. Urządzenie działa na baterie, co gwarantuje nieprzerwaną pracę przez kilkanaście godzin. Urządzenie działa na zasadzie odbicia sprężystego, gdzie specjalny element urządzenia uderza w mierzoną część. Metoda pomiaru jest niezwykle skuteczna i daje dokładne pomiary.

Dzięki przenośnemu twardościomierzowi, można bez problemu badać próbki w niemal każdym miejscu, pod każdym kątem. Mobilność urządzenie sprawia, że jest ono niezwykle praktyczne i chętnie korzysta się z niego w codziennej pracy. Nie każdy materiał może być wysłany do centrum badawczego, zatem w takim wypadku sprawdzi się przenośne urządzenie.