Grawerowanie laserowe w przemyśle

 

Coraz większa potrzeba dostosowywania określonych przedmiotów, ochrony własności intelektualnej oraz stosowania bardziej adekwatnych środków bezpieczeństwa prowadzi do poszukiwania nowoczesnych technik znakowania produktów. Jedną z nich jest grawerowanie laserowe, które pozwala na personalizowanie różnego rodzaju materiałów czy narzędzi.

Zastosowanie grawerowania laserowego w przedsiębiorstwach

grawerowanie laserowePoza zastosowaniem w małych firmach, które dzięki grawerom dodają swoje logo lub markę na narzędziach i materiałach promocyjnych, grawerowanie laserowe umożliwia pozostawienie trwałych znaków na produktach w segmencie przemysłowym chroniąc przedsiębiorstwa przed podróbkami i replikami. Sam proces polega na fizycznym usunięciu warstwy powierzchniowej materiału bez uszkodzenia go. Materiałem może być zarówno metal, plastik, drewno czy szkło. Jednym z segmentów, w którym grawer rozwija się najprężniej jest dziedzina bezpieczeństwa identyfikacyjnego, tzn. grawerowanie kart kredytowych, dowodów tożsamości, dokumentów poufnych i innych wymagających szczególnej ostrożności i bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa. Poza tym grawerowane są także numery seryjne, kody kreskowe, znaczniki czasu itp. Odczytywanie poufnych informacji zapisanych za pomocą graweru odbywa się za pośrednictwem specjalnych skanerów, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo danych. Wróćmy jeszcze do mniejszych przedsiębiorstw, w których grawerowanie służy głównie do urozmaicania oraz personalizowania materiałów reklamowych takich jak długopisy czy breloki, a także drobiazgów dawanych w prezencie. Zaletą procesu grawerowania jest to, że może być użyty na dosłownie każdej powierzchni, dzięki czemu przy wyborze materiału na prezent ograniczać nas może jedynie własna wyobraźnia. Nie można zapomnieć o branży jubilerskiej, gdzie niezwykle ważnym segmentem jest grawerowanie obrączek ślubnych.

Podsumowując, grawerowanie to prężnie rozwijająca się dziedzina przemysłu, która poza precyzyjnym znakowaniem maszyn pozwala również zwiększać bezpieczeństwo identyfikacyjne. Poza tym, może być także pomysłem na samodzielną działalność gospodarczą, wystarczą oszczędności na zakup profesjonalnej maszyny, dzięki której na własną rękę można zacząć grawerowanie drobnych materiałów.