Gdzie lepiej jechać na wakacje – morze, góry czy mazury?

Planujesz wakacje i zastanawiasz się gdzie warto pojechać. Nie jesteś przekonany gdzie będzie ciekawiej czy w górach, czy nad morzem, a może na Mazurach? Wszystkie te miejsca mają swoje zalety i wady, jeśli chodzi o letni wypoczynek. Oto kilka naszych podpowiedzi na co należy zwróci uwagę zastanawiając się nad wyborem miejsca na wakacyjny wyjazd.

Rodzinny wyjazd nad morze

Wakacje nad morzem to najpopularniejszy sposób spędzania letniego urlopu wśród polskich rodzin. Rozwiązanie to jednak ma zarówno swoje zalety jak i wady. Wśród zalet można by wskazać pozytywny wpływ nadmorskiego powietrza na stan zdrowie, co w szczególności w przypadku dzieci ma duże znaczenie. Ponadto nadmorskie miejscowości zapewniają wiele atrakcji tak dla dzieci jak i rodziców, dzięki czemu cała rodzina może się świetnie bawić. Pobyt na plaży jest szczególnie atrakcyjny jednak dla dzieci. Morskie kąpiele, budowanie zamków z piasku to nie wątpliwie coś co wszystkie dzieci lubią. Należy jednak liczyć się z tym, że polskie plaże są dość tłoczne, a co za tym idzie wypoczynek nie zawsze jest tak udany jakby można było by się tego spodziewać. Fakt, że nadmorskie miejscowości są tak popularne sprawia także, że o noclegi nad morzem w sezonie jest trudno, przez co konieczne jest rezerwowanie pokoi czy domków z dużym wyprzedzaniem. W związku z tym, że hotel rezerwujemy tak szybko nie sposób przewidzieć jaka będzie pogoda nad morzem a faktem jest, że w naszych warunkach bywa ona dość kapryśna. Ryzyko trafiania na zła pogodę w trakcie pobytu nad morzem często może zniechęcać, dlatego warto planując wyjazd przygotować sobie jakieś alternatywne rozrywki na wypadek gdyby pogoda nie dopisała.

Dla kogo Mazury?

jezioroWyjazd na mazury w trakcie urlopy staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Mazury to bardzo piękna okolica, jednak nie ma tam zbyt wielu atrakcji turystycznych, a co za tym idzie jest to dobra opcja dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Na portalu mazury.info.pl możemy przeczytać, że wśród atrakcji na jakie fani aktywnego wypoczynku mogą liczyć na Mazurach można by wskazać takie jak:

  • żagle,
  • kajaki/spływy kajakowe,
  • wycieczki piesze,
  • wycieczki rowerowe,
  • wakeboarding,
  • narty wodne.

Jest to oczywiście tylko kilka z możliwości. Pobyt na Mazurach to także dobre rozwiązanie dla osób chcących uciec od miejskiego zgiełku i wypocząć w spokoju. Nie ma tu zwykle dużego tłoku a otaczająca nas zieleń i dzika przyroda sprzyja relaksowi. Zaletą Mazur jest także i to, że nie trudno to o noclegi i to w korzystnych cenach, które często są niższe niż te nadmorskie. Zwykle są to jednak domki, przez co na Mazury opłaca się jechać zwykle większa grupą. Mazury to dość osobliwa i jeszcze nie tak bardzo rozpowszechniona opcja jeśli chodzi o letni wyjazd, nie wątpliwie jednak taki wyjazd ma swoje zalety, które mogą przypaść do gustu wielu osobom.

Wyjazd w góry dla aktywnych

noclegi w ZakopanemLetnie wyjazdy w góry cieszą się szczególnie duża popularnością wśród osób lubiących aktywnie spędzać czas. Górskie miejscowości wybierają zwykle osoby kochające piesze wędrówki w  tym wypadku górskie, jednak zaznaczyć trzeba, że większe ośrodki turystyczne zapewniają swoim gościom wiele atrakcji w tym także atrakcji dla dzieci, w związku z czym coraz częściej góry stają się ciekawą alternatywą na rodzinne wakacje. Sprzyja temu także i fakt, że na te najpopularniejsze szczytu można dostać się częściowo za pomocą bryczek, a częściowo za pomocą wyciągów, dzięki czemu nawet dla małego dziecka taka wyprawa nie będzie trudna. Cena noclegu w ośrodkach górskich zbliżona jest do ceny wynajęcie domku czy pokoju nad morzem. Obecnie jednak także w górach o wolne miejsca w sezonie jest trudno, dlatego domki w górach podobnie jak nad morzem należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. W tym wypadku jednak pogoda nie jest aż tak wielką przeszkodą. Wyprawy górskie mogą jedynie utrudnić silne opady, brak słońca czy niska temperatura nie jest jednak przeszkodą.

Prozdrowotny wyjazd w góry

łyska góraWprawdzie górski wypoczynek wybierają przede wszystkim osoby lubiące aktywnie spędzać czas to jednak nie można zapomnieć o tym, że największa liczba uzdrowisk mieści się właśnie w górach. W związku z czym wyjazd w góry może być bardzo dobrą opcją dla osób chcących podreperować stan swojego zdrowia. Na portalu goryiludzie.pl można przeczytać, aby pamiętać jednak o tym, że wyjazd do uzdrowiska ma inny charakter niż typowy wyjazd na wakacje. W trakcie pobytu odbywają się zabiegi rehabilitacyjne, ustalone są godziny posiłków itd, a taki tryb wakacji nie każdemu musi pasować i warto mieć to na uwadze. Dla osób chcących jednocześnie podreperować zdrowie i ciekawie spędzić urlop dobrą opcją może być wizyta w spa lub gorącym źródle. Chcąc zapewnić sobie takie atrakcje należy jednak poszukać odpowiedniej górskiej miejscowości.

Podsumowując

Ciekawych miejsc w których można spędzić wakacyjny urlop jest całkiem sporo. Za nim jednak zdecydujemy się na wyjazd określmy swoje oczekiwania i upodobania. To, że inni gdzieś się świetnie bawią nie znaczy, że i nam musi się tam podobać. 

1 thought on “Gdzie lepiej jechać na wakacje – morze, góry czy mazury?”

  • Polska jest pięknym krajem, że każdy znajdzie coś dla siebie na wypoczynek i osoby lubiące aktywność jak i osoby, które wolą leżeć i wypoczywać na plaży. Możemy się cieszyć i pięknymi jeziorami i morzem, jak i górami 🙂

Dodaj komentarz