Dziecięce obuwie ortopedyczne

 

Nauka chodzenia rozpoczyna się prawie od samego urodzenia. Najpierw dziecko raczkuje, potem siada, a na samym końcu stawia swoje pierwsze kroki. Od tego jak będą się formowały stopy dziecka, zależy zdrowie jego kręgosłupa. Bywa, że dzieci od urodzenia mają szpotawe nóżki i trzeba je od samego początku rehabilitować, bo inaczej maluch będzie miał problem z chodzeniem. 

Gdzie kupić buty ortopedyczne dla dziecka?

obuwie ortopedyczne dla dzieciUkład szkieletowy dzieci jest bardzo miękki i elastyczny, dlatego łatwo o różne deformacje i zniekształcenia, które będą dawać o sobie znać przez całe dorosłe życie. Aby zapobiec takim sytuacjom, trzeba zawczasu kontrolować postawę dziecka i od razu ją korygować. Nóżki dziecka mogą ulec deformacjom przez niewłaściwe noszenie na rękach, za ciasne ubrania, lub źle dobrane obuwie. Obuwie ortopedyczne dla dzieci jest stworzone z myślą o najmłodszych pacjentach, którzy mają problemy z właściwie ułożoną stopą. Są to dzieci z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym, oraz różnymi wadami postawy, wynikającymi z zaistniałych przykurczów. Buty ortopedyczne mają na celu właściwie ukształtowanie stopy i utrzymane jej we właściwej pozycji. Buty małych dzieci muszą mieć usztywnione zapiętki i boki, aby stopa nie miała możliwości się wyginać na boki. Muszą to być buty na płaskiej podeszwie i z wyższą cholewką, sięgającą do kostki. Dzieci, które mają od roku wzwyż, dopiero stawiają swoje pierwsze kroki i potrzebują pomocy, aby nauczyć się właściwie chodzić. Obuwie ortopedyczne jest zalecane przez lekarzy, w sytuacji kiedy u dziecka już zaobserwowaliśmy pierwsze symptomy jakiejś wady, natomiast obuwie profilaktyczne, które jest bardzo podobne do ortopedycznego, można zakładać dziecku bez względu czy ma wadę stóp, czy nie. Czasem bywa, że wystarczy do profilaktycznego obuwia włożyć tylko wkładki ortopedyczne, aby zniwelować zaistniałą wadę.

Wady postawy u tak małych pacjentów można niemalże od razu zlikwidować, ale tylko dzięki wczesnemu rozpoznaniu problemu. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej,  bo z czasem układ kostny twardnieje i leczenie obuwiem ortopedycznym może być niewystarczalne. W sklepach z obuwiem dziecięcym z pewnością znajdziemy modele ortopedyczne, albo w specjalistycznych sklepach medycznych, które w swojej ofercie posiadają buty.