Działanie wypalarki laserowej

Jeśli chodzi o proces cięcia blach, to do wyboru mamy co najmniej dwie metody – cięcie blachy na gilotynie lub tak zwane wypalanie na laserze. Pierwszy wariant stosowany jest co najmniej od kilkudziesięciu lat na dość duża skalę, natomiast drugi rozpowszechniany jest od kilku lat, lecz stale zyskuje na popularności. Przewaga lasera nad gilotyną jest ogromna, bo proces cięcia jest znacznie szybszy.

Proces cięcia laserowego

cięcie blach laseremJeśli zlecimy cięcie blach laserem jakiejkolwiek firmie, to z pewnością możemy liczyć na krótki czas realizacji zlecenia. Bowiem cały proces ustawiania maszyny ogranicza się do wgrania lub napisania odpowiedniego programu, dzięki któremu leser przesunie się po odpowiednim torze, tnąc tym samym blachę na określone formatki. Z punktu widzenia operatora cały proces realizowany jest bez użycia większej siły, a samo pisanie odpowiednich programów, czyli planowanie trajektorii lesera może odbywać się w klimatyzowanym biurze. Blachę na stanowisko można dostarczyć wózkiem widłowym, a pocięte formatki przy pomocy drugiej osoby można z powodzeniem umieścić na palecie. Najważniejsza w tym wszystkim jest precyzja, bowiem najmniejszy błąd podczas pisania programu będzie miał odzwierciedlenie w gotowym wyrobie. Niektóre typy maszyn dają możliwość wizualizacji wyrobu tuż po napisaniu programu. Dzięki temu możemy niemal bez konsekwencji skorygować nasz błąd. Proces sprawdzania często jest pomijany ze względu na oszczędność czasu. Jednak pozwolić sobie na to mogą tylko fachowcy, którzy rzadko się mylą. To może okazać się złudne, bo każdy z nas może mieć gorszy dzień. Praca na tym stanowisku wymaga ciągłego skupienia, bowiem należy przewidzieć wiele czynników mogących wystąpić podczas realizacji procesu cięcia laserowego. Ważne jest zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, bowiem ludzie ciało nie stanowi dla lasera absolutnie żadnej przeszkody, co może skończyć się tragicznie. Nie należy wchodzić w strefy niebezpieczne podczas pracy lasera.

Rozwój technologii laserowej pozwolił na przystosowanie lasera do cięcia różnych grubości blach. O ile cienkie blachy utniemy nawet ręcznie, o tyle z grubymi będzie spory problem. Dzięki wykorzystaniu lasera problem ten został rozwiązany. W każdej blasze można wyciąć niemal dowolne kształty.