Dopasowanie paszy dla każdego konia

Kwestie pokarmowe w każdej hodowli są ważne. Dzięki temu zwierzaki są zdrowe i silne, a także posiadają dobrą kondycję psychiczną. Nie odczuwają dzięki temu stresu, który może się objawiać złym zachowaniem. W przypadku koni jest to ważne, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na masę ciała zwierzaka. Powinien on być przyjaźnie usposobiony i nadawać się do kontaktu z człowiekiem. W paszy dla konia muszą zawierać się wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jaką paszą karmić konia?

pasza dla koniZwróć uwagę na to co Twój koń najchętniej spożywa. Z całą pewnością będzie to świeża trawa oraz siano. Często konie lubią jeść warzywa, takie jak buraki cukrowe lub marchewka. Mając tą wiedzę zobaczysz, jakie pasza dla koni będzie najlepsza. Z doświadczenia wiem, że powinny znaleźć się tam aromaty roślinne. Do hodowli młodych koni najlepiej jest wybierać paszę aromatyzowaną o smaku i zapachu marchewki. Bardzo ważne są witaminy, które zostaną w niej zawarte. Konie potrzebują tych samych witamin co ludzie. Szczególnie ważna jest witamina C, która wpływa na odporność wierzchowca. Młody koń może ulegać różnym chorobom w okresie wiosennym, kiedy zaczyna się jego wypas. W przypadku dorosłych osobników powinniśmy wyposażyć się w paszę, która zawiera wapno. Szkielet konia powinien być wzmacniany, aby nie dochodziło do złamań i zmian kostnych. Masa konia jest bardzo duża, dlatego jego kręgosłup jest obciążony. Do tego dochodzą takie czynniki, jak jeźdźcy, bądź podpięta dorożka. Wapno jest niezbędne do długiego, zdrowego życia. Tak samo znaczący jest błonnik, który ma stymulować pracę żołądka. Koń w dalszym ciągu będzie cieszył się zadbanym układem pokarmowym. Trawa nie stanie się żadnym obciążeniem, ani nawet pasza podawana w zimie. Dla samic powinniśmy wyposażyć się w paszę z witaminami z grupy B, D i K. Muszą być w pełni zdrowe, aby wykarmić nowe pokolenie koni.

Dobór paszy to kluczowy element hodowli, dlatego mamy obowiązek zastanowić się nad tym. Konie rasowe, lecz także te, które wykonują pracę, muszą zdrowo się odżywiać. Bardzo ważne przy doborze witamin jest określenie funkcji konia. O wiele mocniej zadbać należy o konia, który będzie prowadził dorożkę, niż tylko dla osobnika jeżdżącego na pokazy. Wierzchowiec powinien być w pełni zdrowia. Taki cel musi mieć każdy odpowiedzialny hodowca.