Dodatki w stylu rustykalnym

 

Znaczenie sformułowania styl rustykalny jest takie, że oznacza ono styl oparty na elementach tradycyjnych, jego znakiem szczególnym jest stosowanie dekoracji często wykonanych ręcznie, także pochodzenia naturalnego i to nie tylko w detalach, ale ogólnie też, na przykład kolorystyka wnętrza winna być oparta na barwach natury i najlepiej, jeśliby stosowane barwniki były naturalne. Poza tym rękodzieło, czy jakieś drobiazgi pochodzące ze starej wiejskiej chaty.

Lustra w rustykalnych ramach

lustro rustykalneAle wbrew pozorom styl rustykalny wcale nie jest to zgromadzenie dużej ilości elementów starych, albo naturalnego pochodzenia w jednym miejscu, albo, że taki styl pasuje tylko do wnętrza wiejskiej chaty. Okazuje się, że drobiazgi czy dodatki w stylu rustykalnym bardzo dobrze komponują się z wnętrzami nowoczesnymi, minimalistycznymi. Bo ważne w tym stylu jest zachowanie umiaru, gdyż stosowanie ozdób jest dopuszczalne jedynie w drobnych detalach wystroju i te elementy winny być stworzone przy wykorzystaniu prostych narzędzi, w technologiach opartych na pracy rąk ludzkich. Nie powinny one być sztucznie postarzane, bo to nie wygląda dobrze. Aby uzyskać dobry efekt należy stosować konsekwentnie elementy we wszystkich pomieszczeniach. Minimalny wystrój wnętrza podkreślający naturalne piękno drewna sprawdzi się na pewno. Aby uzyskać wyjątkowy klimat we wnętrzu można zastosować niewielkie drewniane figurki, zegar z kukółką, albo lustro rustykalne wiszące na ścianie w przedpokoju, w którym odbijać się będą inne elementy wnętrza. Na przykład bardzo dobrze sprawdzają się obrazy w rustykalnych ramach, albo dodatki z wikliny, suszone kwiaty i tym podobne. Roślinność dobrze dopełnia styl rustykalny, na przykład zioła w wiklinowych koszach, albo lniane obrusy czy makatki.

Wydawać by się mogło, że projektowanie w rustykalnym stylu jest proste, ale wcale tak nie jest, bo jest dość jednak trudne. Wcale nie polega na nagromadzeniu bibelotów i drobiazgów ze starej wiejskiej chaty, bo wtedy uzyskujemy jedynie chaos. Lepiej mieć minimalistyczne, nowoczesne wnętrze, a w nim kilka dopasowanych elementów, na przykład lustro i zegar, które do siebie pasują i dobrze koło siebie wyglądają i wtedy takie wnętrze jest spójne i konsekwentne, a właśnie do tego powinniśmy dążyć.