Dlaczego warto zainwestować we wkładki do drzwi?

Kluczowym aspektem w domu jest poczucie bezpieczeństwa. Aby mieć pewność, że nie zostaniemy ofiarami napadu lub włamania, warto wyposażyć mieszkanie w odpowiednie środki zabezpieczające. Wkładkę patentową potocznie określa się mianem wkładki do drzwi lub wkładki do zamka. Stanowią one pierwszą barierę przed potencjalnym zagrożeniem, dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. 

Rodzaje wkładek do drzwi 

wkładki do drzwi zewnętrznychWkładki do drzwi można podzielić na dwa główne typy: wkładki profilowe i cylindryczne. Pierwsze z nich są stosowane głównie do zamków wpuszczanych. Wyróżnia się dodatkowo podwójne wkładki patentowe, półwkładki czy wkładki z gałką. Natomiast za najbardziej znaną wkładkę cylindryczną uchodzi cylinder zamka dodatkowego, używany w zamkach nawierzchniowych dodatkowych — tzw. Łucznikach. Ponadto znaleźć można również cylinder owalny przeznaczony do zamków o profilu skandynawskim. W Polsce przeważają jednak wkładki bębenkowe, czyli wkładki o profilu euro. Wkładki do drzwi zewnętrznych powinny zapewniać wygodne i bezproblemowe użytkowanie oraz ochronę wnętrza domu bądź biura. Wybór wkładki należy poprzedzić ustaleniem pożądanych wymiarów — nie może ona wystawać więcej niż 3 mm poza szyld ani być osadzona zbyt głęboko. Wyróżnia się wkładki symetryczne i asymetryczne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na klasy bezpieczeństwa, przy czym najwyższa jest 6 klasa. Poleca się w szczególności wkładki z atestem i certyfikatem antywłamaniowym, co daje pewność ich odpowiedniej kontroli i odporności na atak mechaniczny. 

Wszystkie cechy wkładek są regulowane przez normę PN-EN 1303:2007. Dzięki dużemu wyborowi modeli w ofercie wkładek można wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb — standardowe modele profilowe lub wersje posiadające najwyższe standardy zabezpieczenia. Wybór najwyższej jakości wkładek sprawi, że wszelkie próby włamania metodą „bimpingu” czy „lockpicking’u” okażą się nieskuteczne.