Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Elementy wyposażenia i wystroju każdego pomieszczenia jest stosunkowo łatwo zmienić. Nowa kanapa, inne firanki i puchaty dywanik potrafią całkowicie odmienić wystrój pokoju… No, prawie całkowicie.  W każdym pomieszczeniu są konkretne elementy, których nie zmienimy tak łatwo jak zasłonek, dlatego ich wybór należy bardzo dobrze przemyśleć. Te elementy to okna i drzwi, a także podłogi i konkretny kolor ścian bądź też położona na nich tapeta. Tworzą one tło dla całej reszty wyposażenia każdego wnętrza.

Drzwi we wnętrzu naszego domu

drzwi wewnętrzne drewnianeJeśli chodzi o wybór drzwi wewnętrznych, to podobnie jak w przypadku okien, bardzo ciężko jest je szybko i łatwo zmienić. Jest to nieco prostsze w przypadku zmiany posadzek czy jeśli chodzi o przemalowanie ścian. Same drzwi powinniśmy dopasować do koloru stolarki okiennej. Dobrze, jeśli zdecydujemy się na możliwie neutralny styl i kolory, bez jaskrawych barw, co pozwoli w przyszłości na łatwiejszą zmianę aranżacji wnętrz. W kwestii materiałów na drzwi wewnętrzne, mamy do wyboru MDF, drewno klejone i drewno lite. Czasami można także znaleźć w sklepach drzwi wykonane z aluminium. Najlepsze jakościowo są drzwi drewniane. Nie tylko ą one bardzo solidne, ale także eleganckie; doskonale się prezentują we wnętrzach. Jeśli będziemy mieli ochotę zmienić ich kolor, to bez problemu je przemalujemy, jednak z reguły najładniej wyglądają drzwi w naturalnym kolorze drewna. Ważną zaletą, jaką posiadają drzwi wewnętrzne drewniane, jest dobra izolacja akustyczna i termiczna. Pierwszego nie trzeba wyjaśniać, natomiast drugie ma szczególne znaczenie wtedy, gdy drzwi prowadzą do pomieszczenia gospodarczego, spiżarni, suszarni, które z reguły są słabiej ogrzewane niż inne pokoje w naszym domu. W przypadku niektórych pomieszczeń, jak np. łazienka albo garderoba, gdzie konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, powinniśmy wybrać model drzwi wewnętrznych z otworami wentylacyjnymi.

A jak dopasować wymiar? Tutaj z reguły nawet pół centymetra ma znacznie. Zanim zamówimy drzwi, powinniśmy dokonać dokładnych pomiarów bądź pozwolić, aby zajął się tym pracownik firmy produkującej drzwi. Dobrym wyborem jest zamówienie drzwi od razu z profesjonalnym montażem. Pracownicy firmy z pewnością bez problemu zajmą się montażem, a my zyskamy gwarancję na drzwi, którą w razie kłopotów przy samodzielnym montażu moglibyśmy stracić.