Czy wkładki mogą pomóc na halluksy?

Hallux rigidus jest formą zwyrodnieniowego zapalenia stawów, które może powodować ból i sztywność stawu śródstopno-paliczkowego, czyli stawu, w którym duży palec u nogi łączy się z resztą stopy. Ponieważ haluks jest stanem progresywnym, co znaczy, że pogarsza się z upływem czasu, ruch palca zmniejsza się wraz z upływem czasu, powodując bolesne chodzenie lub nawet stanie. We wczesnym etapie mogą pomóc wkładki ortopedyczne.

Jakie są objawy halluksów?

Wkładki na halluksyHaluksy, poza tym, że nie wyglądają estetycznie, utrudniają także noszenie butów. Choroba zwyrodnieniowa stawów i choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa, są innymi możliwymi przyczynami powstawania haluksów. We wczesnym etapie rozwoju choroby, pomóc mogą wkładki ortopedyczne. Wczesne objawy mogą obejmować ból i sztywność w dużym palcu podczas chodzenia, obrzęk i stan zapalny wokół stawu, a także ból i sztywność, które pogarszają się przy zimnej, wilgotnej pogodzie. Te pierwsze objawy można zatrzymać oraz zwolnić rozwój dzięki odpowiednim wkładkom. Stosowane według zaleceń zwiększą komfort podczas chodzenia oraz zapobiegną dalszym deformacjom. Pełną diagnozę lekarz stwierdza po zaobserwowaniu powyższych objawów oraz na podstawie analizy zdjęcia prześwietlenia stopy. W miarę postępu choroby można zauważyć ból nawet podczas odpoczynku, twardy guzek, który tworzy się u góry stopy, a także niezdolność do zgięcia dużego palca. Indywidualnie dopasowane wkładki są pierwszym zaopatrzeniem ortopedycznym i sposobem na walkę z tym zwyrodnieniem. Uniwersalne wkładki na halluksy są również dostępne w większości sklepów ortopedycznych. Pomagają załagodzić objawy choroby oraz spowolnić jej rozwój. Wkładki ortopedyczne nie są jednak w stanie cofnąć choroby oraz jej objawów. Jedyną możliwością jest wtedy interwencja chirurgiczna. Procedura polega na usunięciu części uszkodzonej kości i umieszczeniu elementu dystansowego między kośćmi.

Nie ma jednej przyczyny tego schorzenia. Może rozwinąć się z powodu nadużywania stawu, na przykład u pracowników, którzy muszą się schylać lub sportowców, którzy kładą duży nacisk na staw. Może wystąpić po urazie, takim jak obkurczanie palca u nogi lub skręcenie stawu. Dlatego warto zauważyć pierwsze objawy i zacząć stosować odpowiednie wkładki.