Co zrobić, by zdjęcie było trwalsze?

W tradycje pochówku osób bliskich wpisane jest umieszczanie na ich nagrobkach ich podobizny. Z biegiem czasu zmieniał się jednak sposób, w jaki takie podobizny tworzono. Obecnie coraz częściej nie drukuje się ich na papierze, ale zamiast tego wykorzystuje się najnowsze zdobycze grafiki komputerowej.

Jak tworzy się zdjęcie nagrobkowe?

zdjęcia nagrobkowe z ramkąW obecnych czasach wiele tradycji, związanych z pochówkiem bliskich osób utrzymało się. Mowa tutaj na przykład o tradycji umieszczania na nagrobku podobizny osoby zmarłej, który to zwyczaj utrzymał się do dziś. Zupełnie jednak, na przestrzeni lat, zmieniał się sposób w jaki powstają takie zdjęcia nagrobkowe z ramką. Obecnie, zamiast korzystać z papierowych wydruków, które już po krótkim czasie przestawały być kompletnie czytelne, korzysta się z podobizn utrwalanych na przykład na ceramice, lub też na porcelanie. Tak utworzone zdjęcia ze względu na naturalną odporność tych materiałów, są znacznie bardziej odporne na deszcz, czy też na wilgoć związana na przykład z mgła. Tym samym, można być pewnym, że dana fotografia utrzyma swoją czytelność przez bardzo długi okres czasu. Oczywiście aby było to możliwe, trzeba pamiętać o znalezieniu odpowiedniego zakładu fotograficznego, czy też studnia graficznego, które poradzi sobie w ogóle z utworzeniem takiej właśnie fotografii. Podobizna może być utrwalona na tak twardych materiałach jak porcelana czy też ceramika tylko z użyciem zawansowanej technologii wypalania w bardzo wysokiej temperaturze. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że podobizna będzie tak trwała jak zostało to wcześniej opisywane. Mając to na uwadze należy zlecać utworzenie takiej pracy jedynie tym zakładom, które maja duże doświadczenie w tworzeniu takich właśnie podobizn. W przeciwnym wypadku, trudno oczekiwać, że zdjęcie nagrobkowe będzie bardzie bardziej odporne od takiego wydrukowanego na papierze laminowanym. Na szczęście fachowców, którzy mogą sobie poradzić z utworzeniem takiej podobizny, jest na naszym, polskim rynku coraz więcej.

Umieszczanie na nagrobku podobizny zmarłej osoby jest zwyczajem utrwalonym w naszej tradycji. Oczywiście jednak taka podobizna musi zostać utworzona we właściwy sposób. W przeciwnym wypadku, trudniej oczekiwać od niej odpowiedniego poziomu trwałości.