Co to jest makrama?

Makrama to technika artystyczna polegająca na wiązaniu sznurków bez użycia drutów, igieł czy szydełka. Była stosowana nawet do ozdoby szat królewskich. Obecnie używana jest do wykonywania ozdobnych instalacji montowanych zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w mieszkaniach. Sama metoda nie jest trudna do opanowania, większym problemem jest stworzenie własnych niepowtarzalnych konstrukcji, które przyciągną odbiorcę. Jest to technika manualna, do której potrzeba precyzyjnych ruchów, ponieważ im dokładniejsze przekładanie nitek i wiązanie węzełków, tym praca jest doskonalsza.

Jaki wybrać rodzaj sznurka do makramy?

sznurek do makramyTechniką makramy można wykonywać wiele przedmiotów zarówno o znaczeniu ozdobnym, jak i użytkowym. W pracy niezwykle istotny jest sznurek do makramy, do której wyrobu stosuje się również: nici, rafię, tasiemki, wstążki, rzemyki i liny. Nici bywają cienkie, grube, sztywne, miękkie i skręcone. Sznurki, których używa się do wyrobu makramy wykonane są z jedwabiu wiskozowego, rafii, folii, a nawet z papieru. Jak widać większość dostępnych na rynku produktów doskonale sprawdza się przy tworzeniu makramy, istotne jest, tylko aby materiał był okrągły i o słabym skręcie. Sztywne sznurki nie są dobrym produktem przy tworzeniu makramy, ze względu na trudniejszą obróbkę w trakcie tworzenia węzłów, co przekłada się na całościowy efekt. Najlepszy sznurek do makramy wykonany jest z konopi, sizalu lub bawełny. Są to produkty pochodzenia naturalnego, w związku z tym świetnie nadają się do barwienia, co czasami zwiększa atrakcyjność wykonanej pracy. Na początek najlepiej jest skorzystać ze sznurka plecionego bawełnianego. Niektóre materiały posiadają rdzeń poliestrowy, przez twórców makramy uważany za nieodpowiedni. Jednak dla początkujących jest to najlepszy produkt ze względu na swoją trwałość i stosunkowo niską cenę. Idealnie nadają się do plecenia przedmiotów użytkowych, gdzie wymagana jest większa wytrzymałość. Do ozdobnych instalacji lepiej jest jednak zastosować sznurek jednorodny.

Obecny na rynku jest również sznurek skręcany pojedynczo albo z trzech żyłek. Pojedynczy jest cienkim sznurkiem wędliniarskim, bardzo dobrym dla stawiających pierwsze kroki w makramie. Są to miękkie materiały, które łatwo ulegają rozwarstwieniu, w związku z tym idealnie nadają się do robienia frędzli. Wystarczy tylko rozczesać sznurek, aby stworzyć ciekawe wykończenia. Trójżyłowe sznurki są trudne do obróbki i przeznaczone są dla twórców o nieco większych umiejętnościach.