Co to jest króciec elastyczny?

Podczas montowania oraz budowy wszelkiego rodzaju instalacji wentylacyjnych wielu monterów zapomina jak ważnym i niezbędnym elementem są króćce. Są one zasadniczym elementem ponieważ dzięki nim możliwa jest prawidłowa kompensacja dzięki której zapewniona jest prawidłowa szczelność całej montowanej instalacji. Całe połączenie pozostanie szczelne nawet pomimo upływu wielu lat oraz działaniu warunków atmosferycznych oraz innych czynników zewnętrznych. 

Króćce uszczelniające instalacje rurowe

Króćce elastycznePrawidłowe uszczelnienie instalacji rurowej charakteryzuje się tym, że posiadają właściwości dźwiękochłonne. Dzięki tej właściwości możliwe jest solidne wytłumienie drgań pochodzących z pracującego urządzenia. Króćce elastyczne posiadają również inną bardzo ważną właściwość jaką jest kompensacja termiczna. Rozciągliwość termiczna pojawia się w przypadku gdy temperatura pracy rurociągu jest inna niż ta w której rurociąg był montowany. Takie wahania temperatur mają duży wpływ na pracę całego rurociągu. Wydłużenia tego typu zależne są nie tylko od temperatury w jakiej pracuje rurociąg, ważny jest też materiał z jakiego rurociąg został zbudowany. Spowodowane to jest tym, że każdy materiał posiada inny współczynnik rozszerzalności spowodowanej zmianami temperatury. Aby cały ciąg przez cały czas posiadał pełną szczelność obowiązkowe jest aby posiadał możliwość bezproblemowego rozciągania przewodów. Zadaniem króćców elastycznych jest powstrzymywanie przemieszczania się połączonych rur w trakcie wydłużania. Do wyprodukowania tych elementów producenci używają specjalnych taśm elastycznych, których głównym budulcem jest poliester. Natomiast górny kołnierz króćca elastycznego wykonany jest z wytrzymałej ocynkowanej blachy, która charakteryzuje się odpornością na niskie oraz wysokie temperatury a także na jej gwałtowne zmiany. Dzięki posiadaniu takich właściwości są idealnymi elementami uszczelniającymi oraz czuwającymi nad prawidłową pracą ciągów rur. 

Każde najmniejsze uszkodzenie jest w stanie zaburzyć prawidłową pracę króćców. Dlatego bardzo ważne jest ich prawidłowe zabezpieczenie począwszy od transportu po przez ich magazynowanie. W tym calu producenci zalecają używanie specjalnych skrzyń w których każdy króciec umieszczany jest osobno w specjalnie przygotowanych sekcjach.