Badanie wariograficzne a ludzkie emocje

Niejeden z nas lubi oglądać filmy i seriale kryminalne. Dosyć często pojawia się w nich scena badania wariograficznego. Wielu zastanawia się, czy takie badanie rzeczywiście ma sens i czy w ogóle może służyć jako dowód w sprawie sądowej. Co do drugiej kwestii – badanie wariograficzne nie jest dowodem, ale może w pewien sposób zasygnalizować, że dana osoba mija się z prawdą. Okazuje się bowiem, że kłamanie nie jest dla człowieka niczym neutralnym. Czasem wydawać by się mogło, że ktoś jest zawodowym kłamcom i kłamstwami sypie niemalże z rękawa.

Reakcje układu współczulnego w badaniu wariograficznym

wariograf - badanieSą to tylko złudzenia. Kłamanie powoduje konkretne reakcje fizykochemiczne w naszym organizmie. I to właśnie te reakcje można zbadać wariografem. Badanie wykonuje się na zlecenie osób prywatnych czy też firm. Zajmują się nim instytuty badań wariograficznych i nie tylko. Sceny z filmów dotyczące badania wariograficznego rzeczywiście podobne są do tego, co dzieje się w rzeczywistości. Człowiek siedzi przy biurku, z wyciągniętą jedną ręką. Palce wsunięte są w czujniki, a na ramieniu znajduje się ciśnieniomierz. Po drugiej stronie siedzi osoba, która zadaje konkretne pytania. Na ekranie monitora pojawiają się z kolei różne wykresy, które dla zwykłego zjadacza chleba są nie do odczytania. Na tym polega wariograf – badanie to często wykonywane jest na zlecenie sądu, ale od razu trzeba zaznaczyć, że ani policja, ani sąd nie może zmusić nikogo do badania wariograficznego. Jest to badanie dobrowolne, nieprzymusowe. Oczywiście już sama odmowa badania wariograficznego przez oskarżonego może sugerować, że oskarżony czegoś się boi i coś chce zataić. Reakcje fizjologiczne mierzone wariografem są nie tylko reakcjami na zadawane pytania. Badane są również reakcje na otoczenie, w jakim znajduje się w czasie badania dana osoba. Kłamstwo zawsze ma podłoże emocjonalne.

Osoba, która kłamie, w jakiś sposób aktywuje te emocje. A je z kolei można zbadać i właśnie do tego służy wariograf. Dzięki niemu można obserwować przeróżne reakcje organizmu oraz interpretować je. Za nasze emocje odpowiada układ nerwowy – dokładnie jego część wegetatywna, a jeszcze dokładniej układ sympatyczny czyli część współczulna układu nerwowego. Reakcje układu nerwowego wpływają na to, co mierzone jest za pomocą badania wariograficznego.